Jídlo v Moskvě

V Moskvě musíte ochutnat pravý boršč

Typická ruská jídla jako jsou pelmeně, bliny, soljanka či boršč, ale taky exotické pokrmy bývalých svazových republik. K tomu nepřeberné množství internacionálních i evropských restaurací. A navrch světové řetězce rychlého občerstvení. Moskva je obří pánev, na které se vaří všechno, nač si jen vzpomenete.

Ruská kuchyně je velmi sytá, ale zároveň chutná, nemají v ní místo žádné náhražky. Rusové nešetří tučným masem, smetanou, brambory, zelím, řepou či cibulí. Pokud se budete stravovat opravdu podomácku, chvíli vám možná potrvá, než si zažívání na sytá jídla zvykne. Na zdejší stravování si ale bude muset zvyknout i peněženka. Brzy zjistíte, že v Rusku jsou prakticky veškeré potraviny dražší než v Česku. Levněji tu seženete pouze ryby, tady naopak budete mít mnohem větší výběr, než v Česku.

Rusové neznají pitný režim

Překvapí vás také, že Rusové nejsou zvyklí přes den pít. Ráno si nejčastěji dají jen silný černý čaj nebo tureckou kávu klidně bez mléka. S tímto malým šálkem pak vystačí třeba půl dne. Znovu se mnohdy napijí opět až doma. Rusové holdují kvalitním a silným čajům. Nejčastěji pijí černý čaj s cukrem a citronem. Často uvaří silnou hustou dávku, takzvanou zavárku. Tu potom dolévají podle potřeby horkou vodou. Takže je čaj vždycky po ruce.

Točené české či německé pivo stojí v restauraci až 300 rublů. Přesto Rusové milují Kozla, Plzeň i Krušovice. Jiné je to ovšem s vodkou. Pokud vás na vodku pozve někdo zdejší, pozorně opakujte vše, co dělá rodilý Rus. Tajemství velké spotřeby vodky totiž spočívá v zakusování. Rusové nepijí vodku jen tak, téměř vždy ji zapíjejí džusem a zajídají tučnými jídly (vajíčka, šunka, sýry, pečivo).

Ochutnejte pelmeně nebo extra velké palačinky

A jaká jídla byste při návštěvě Moskvy neměli vynechat? Tak třeba pelmeně – těstovinové vařené taštičky plněné masem. Když jsou kapsy o něco větší a uvnitř je brambor, sýr či zelí, říká se jim várenniky. Pelmeně mohou být polité například sýrovou omáčkou.

Bliny, to jsou ruské palačinky. Rusové jsou palačinkoví specialisté. Ve velkých městech najdete speciální restaurace označené jako „Blinnaja“, kde ani nic jiného než palačinky nepodávají. Ochutnáte je na sladko s čokoládou, krémem, tvarohem, marmeládou či oříšky. Vynikající jsou také na slano, se šunkou, sýrem, houbami a zeleninou. Rusové umějí palačinky taky poskládat do tvaru psaníčka.

Ruská kuchyně si potrpí na polévky. Oblíbené jsou zejména velmi husté polévky s množstvím zeleniny. Nejtypičtější východoslovanská polévka je boršč. Podává se mnohdy jako hlavní jídlo dne. Červenou barvu získává z řepy, dále obsahuje často hovězí či vepřové maso, další zeleninu a navrch lžíci smetany. Velmi oblíbená je taky rybí polévka „ucha“, která se podává studená. Typická ruská soljanka pod sebou skrývá širokou škálu polévek se zeleninou a často i masem.

Kam v Moskvě na jídlo

V hlavním městě se nenáročný turista nají i na ulici z nejrůznějších okének. Nejčastěji tu dostanete pirohy, vyrobené z kynutého těsta, plněné masem, houbami, rybou nebo zelím. Samozřejmě mohou být i sladké. Piroh nebo „piražok“ zkrátka označuje jakýkoli menší kousek nějaké pečené buchty na sladko i na slano. Dále je možné si objednat pečené brambory v alobalu s máslem, sýrem a salátem. U okénka dostanete taky bliny.

Doporučujeme navštívit některý z řetězců ruských jídelen a sítí rychlého občerstvení. Je to ideální alternativa globálním fastfoodům. Typická moskevská síť se jmenuje Russkoje bistro. Ve znaku má carského vojáka s vysokou čepicí a červenou uniformou. Jednu z jídelen najdete například přímo na hlavní Tverské ulici mezi stanicemi metra Tverskaja a Majakovskaja. Na moskevské poměry levně tu ochutnáte bliny, pelmeně i pirožky.

Do sto rublů se pohodlně najíte i v síti Čajnaja ložka, tedy Čajová lžička. Tyto restaurace jsou rozšířené zejména v Petrohradě, ale najdete je i v Moskvě, a to například na ulici Izmajlovskij Val poblíž stanice Semjonovskaja. Zde se specializují na bliny a ruský čaj. „Meníčko“ polévky, blinu a čaje tu dostanete zhruba za 100 rublů.

V širokém centru najdete desítky restaurací, kde se dá najíst poměrně levně a přitom velmi chutně. Často ponesou název Očag, což znamená rodinný krb. Překvapí vás ovšem velikost porcí. V restauraci dostanete opravdu malé množství jídla.

Připravte se na to, že návštěva restaurace pro jednoho se pohybuje kolem 800 rublů. Kromě restaurací s ruskou kuchyní zde můžete navštívit restaurace s kuchyněmi bývalých sovětských republik, ale také restaurace s kuchyní italskou, francouzskou nebo třeba japonskou. Pokud se vypravíte například do oblasti Prospektu Mira (třídy Míru), můžete najít i restaurace, které nabízejí polední menu již za cenu 200 rublů.

Rusové milují „Makdak“

Můžete pochopitelně v Moskvě zajít do klasických řetězců s občerstvením, jako je například McDonalds, nebo KFC či Burger King, ale jistě by byla škoda neochutnat pravou ruskou kuchyni a její speciality. Rusové si na globální sítě zvykli velmi rychle. V „Makdaku“, jak říkají řetězci McDonalds, bývá stále plno.